jak jeść miód
Autor września 03, 2018 1 Komentarzy

Jak jeść miód

Miód jest produktem pszczelim, którego dobroczynny wpływ na zdrowie docenili już starożytni Grecy oraz Rzymianie. Miód jest niewątpliwie znacznie lepszym środkiem słodzącym niż popularny cukier. Wspomnianą tezę potwierdza szereg różnorakich argumentów. Nektar miodowy jest bowiem wyjątkowo łatwo przyswajalny przez ludzki organizm oraz wyróżnia się nieprzecenioną zdolnością do poprawiania jakości pracy całego organizmu.

Bogate właściwości zdrowotne miodu

Miód charakteryzuje się niezwykle cennymi właściwościami odżywczymi. Przy umiarkowanie dobrym stanie zdrowia nie istnieją żadne przeciwwskazania, które uniemożliwiałyby wkomponowanie miodu do naszej codziennej diety. Jedynym wyjątkiem od tej reguły są problemy cukrzycowe. Miód nie jest odpowiedni dla diabetyków z uwagi na swój wysoki indeks glikemiczny.

Walory miodu mają szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku wszelkiego rodzaju schorzeń układu oddechowego oraz chorobach na tle atopowym. Dzieje się tak, ponieważ zawarte w miodzie składniki wykazują silne działanie przeciwzapalne i wykrztuśne, pomagając usunąć z oskrzeli zalegającą flegmę. Regularna konsumpcja miodu może być również zarekomendowana osobom cierpiącym na schorzenia układu krwionośnego. Wynika to z tego, że acetylocholina, której bogatym źródłem jest miód, wzmaga wydolność mięśnia sercowego, natomiast potas przyczynia się do ustabilizowania poziomu ciśnienia krwi.

Oczywiście konkretne atuty zdrowotne miodu różnią się w zależności od jego rodzaju. W przypadku chorób układu oddechowego najlepiej sprawdza się miód spadziowy. Miód lipowy warto zaaplikować osobie zmagającej się z grypą, ponieważ działa on jak naturalny antybiotyk. Miód ma także znaczenie w przezwyciężaniu problemów z koncentracją, Pozytywne właściwości miodu gryczanego z pewnością dostrzegą osoby mające problemy z koncentracją lub te, które przygotowują się do ważnego egzaminu wymagającego dużego wysiłku psychicznego.

Kryteria, jakimi należy się kierować przy wyborze miodu

Na wstępie warto obiektywnie zaznaczyć, że nie ma uniwersalnej reguły, która sankcjonowałyby wyższości jednego gatunku miodu nad drugim. Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji smakowych oraz pożądanych właściwości zdrowotnych. Przede wszystkim warto zdecydować się na miody pochodzące z zaufanego źródła, najlepiej z lokalnych pasiek. Należy zachować duży dystans wobec miodów sprzedawanych w hipermarketach z uwagi na to, że zazwyczaj są one mieszanką miodów o obniżonej jakości, które pochodzą z importu.

Oprócz wyboru konkretnego miodu niezwykle istotny jest sam sposób spożywania nektaru. Z tego też powodu trzeba wystrzegać się dodawania miodu do gorącej herbaty, mleka lub innego płynu. Temperatura przekraczająca 45-50 stopni Celsjusza eliminuje wiele wartościowych składników odżywczych miodu lub znacznie ogranicza ich dobroczynną aktywność.

Oznacza to w praktyce, że miodem najlepiej jest wzbogacać ciepłe lub lekko schłodzone napoje. Szczególnie godnymi polecenia są wszelkiego rodzaju kompozycje miodowo-ziołowe. Jedną z nich jest napar na bazie rumianku lub kwiatów lipy, do którego — po ostudzeniu i przecedzeniu — dodaje się jedną lub dwie łyżki cennego miodu.

Kulinarne kompozycje z wykorzystaniem miodu

Istnieje mnóstwo pomysłów, które pozwalają na twórcze i przyjemne wykorzystanie miodu podczas przygotowywania różnorakich posiłków deserów. Miód z powodzeniem sprawdza się jako składnik pożywnego musli. Dobrym pomysłem są również kanapki ze świeżego razowego pieczywa posmarowane miodem. Oryginalną koncepcją, która pozwala połączyć zmysłową przyjemność z potrzebą wzmocnienia organizmu, jest stworzenie przepysznych deserów jogurtowych lub smoothies z dodatkiem miodu. Niemniej jednak najzdrowszym rozwiązaniem jest wypicie roztworu wodnego na bazie miodu po około 11 godzinach od momentu przygotowania mikstury.

Komentarz (01)

    • Avatar
      bfb
      wrz 6, 2018

      test

Napisz komentarz