Propolis - kit pszczeli 50g
  • Propolis - kit pszczeli 50g

Propolis - kit pszczeli 50g

0 Review
32,90 zł
Ilość
Nie ma wystarczającej ilości produktu w magazynie


Kupując teraz ten produkt otrzymasz 3 punkty lojalnościonwe. Twój koszyk wyniesie 3 punkty może być zamienione na jeden bon o wartości 1,50 zł.


Propolis (kit pszczeli)

Propolis to jeden z najstarszych leków. Stosowany był już w starożytności na co wskazuje jego grecko-brzmiąca nazwa oznaczająca dosłownie "przedmurze miasta". Tą substancją pochodzenia roślinnego, pszczoły zaklejają wszelkie szczeliny, niekiedy tworząc także przy otworze wejściowym ula tzw. barierę propolisową. Źródłem kitu są zbierane przez pszczoły smoliste i balsamiczne substancje pączków niektórych drzew i krzewów oraz żywice brzozy, kasztanowca, sosny, świerku, jodły, wierzby, osiki, topoli i innych. Oprócz funkcji uszczelniającej, propolis pełni w ulu przede wszystkim funkcję antybakteryjną i antywirusową, chroniąc pszczelą społeczność przed zakażeniami, a nawet przed wybuchem choroby zakaźnej.

Właściwości propolisu (kitu pszczelego)

  • Przyspiesza gojenie się ran i uszkodzeń skóry i błon śluzowych, likwiduje stan zapalny, chroni przed zakażeniami
  • Z dużym powodzeniem leczy ropne choroby skóry w tym zakażenia wywołane przez gronkowce, a także grzybice
  • Jest skuteczny w leczeniu oparzeń i odmrożeń, a także w leczeniu odleżyn
  • Stosowany w leczeniu zapaleń gardła i krtani
  • Badania potwierdzają wysoką skuteczność w leczeniu ran po operacjach ginekologicznych i położniczych, a także w grzybiczym i bakteryjnym zapaleniu pochwy
  • Sprawdza się w leczeniu chorób przewodu pokarmowego – stany zapalne żołądka, jelit, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy

Stosowanie i przeciwwskazania

W celu otrzymania 10% wyciągu etanolowego z propolisu, należy 50 g rozdrobnionego i oczyszczonego surowca wsypać do szklanego słoika lub butelki, a następnie zalać 350 ml spirytusu i 150 ml wody. Całość przechowywać przez okres 14 dni w ciemnym miejscu o temperaturze pokojowej. Co jakiś czas, najlepiej codziennie, roztwór kilkakrotnie wstrząsnąć. Ostatniego dnia wstawić naczynie z roztworem do lodówki, a następnie przecedzić przez watę bądź bibułę. Roztwór 3% przyrządza się analogicznie, zachowując proporcje: 15 g propolisu oraz 350 ml spirytusu i 150 ml wody.

Przepisy z propolisem

Wewnętrznie

  • Profilaktycznie na łyżeczkę miodu wkroplić 15-20 kropli 10% roztworu propolisowego i stosować 2 razy dziennie w okresie zwiększonej zachorowalności
  • W stanach zapalnych górnych dróg oddechowych 40-70 kropli 3% wyciągu propolisowego przed każdym posiłkiem.
  • W zapaleniu oskrzeli 15-20 kropli 10% wyciągu propolisowego 3 razy dziennie przez 2 tygodnie
  • W stanach zapalnych żołądka i jelit oraz w początkowym stadium choroby wrzodowej żołądka 40-70 kropli 3% wyciągu propolisowego, na 30 minut przed każdym posiłkiem. Wskazane jest też rozpuszczenie wyciągu propolisowego w soku cytrynowym w proporcji 1:5 i zażywanie tego roztworu 3-4 razy dziennie po łyżeczce do herbaty. Efekty pojawią się po około 3 tygodniach
  • W stanach zapalnych gruczołu krokowego 60 kropli wyciągu 3% przyjmować raz dziennie.
  • W zapaleniu płuc oraz w gruźlicy wspomagająco 60-100 kropli 3% wyciągu 2-3 razy dziennie na 1 godzinę przed jedzeniem.

Zewnętrznie

  • W grzybicy skóry należy chorą powierzchnię 3 razy dziennie przemywać tamponem nasączonym w 10% wyciągu propolisowym.
  • W początkowym stanie odleżyn i żylakowych owrzodzeń podudzi skuteczne jest stosowanie mieszaniny wyciągu propolisowego z maścią Linomag.
  • W stanach zapalnych migdałków podniebiennych i gardła zaleca się pędzlowanie chorych miejsc 3% wyciągiem propolisowym, oraz płukanie 0,2% emulsją wodno-etanolową (20 ml 10% nalewki propolisowej na 80 ml przegotowanej, ostudzonej wody) w dawce 3 razy dziennie aż do ustąpienia objawów.
  • W zapaleniu błony śluzowej nosa (katarze) należy wkraplać do każdego otworu nosowego 0,2% emulsję wodno-etanolową, w dawce 3-4 krople kilka razy dziennie, aż do ustąpienia objawów.

Warto zaznaczyć, że u niewielkiej liczby osób - zwłaszcza tych uczulonych na użądlenia pszczół, oraz cierpiących na alergiczne schorzenia skóry i dróg oddechowych - pojawia się alergia na propolis. Objawia się ona zaczerwienieniem i świądem skóry po zastosowaniu miejscowym, oraz obrzękiem błon śluzowych, nudnościami i spadkiem ciśnienia tętniczego w wypadku podania doustnego.

Sprawdź pozostałe produkty z kategorii Propolis - kit pszczeli

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone.*

Zobacz także

Powiązane Products