Filtruj według

Kit pszczeli wykazuje dobre właściwości antyseptyczne (bakteriobójcze) oraz usprawnia gojenie ran. Stąd propolis bardzo dobrze sprawdza się w leczeniu stanów zapalnych, ropnych stanów skóry, w szczególności związanych z grzybicami oraz zakażeniami, których źródłem są gronkowce. Kit pszczeli pochodzi od smolistych i balsamicznych substancji wybranych drzew i krzewów. Jego źródłem są także żywice brzóz, kasztanowców, sosen, świerków, jodeł, wierzb i innych drzew liściastych.

Propolis, czyli inaczej kit pszczeli, to substancja produkowana przez pszczoły. Wytwarzają ją z wydzieliny pączków drzew liściastych oraz wydzieliny z uszkodzeń, które powstają w korze drzew iglastych takich, jak sosna, świerk lub jodła. Jest ona przez pszczoły przeżuwana, dzięki czemu ulega zmianie jej skład chemiczny, a także właściwości biologiczne. To wszystko sprawia, że kit pszczeli jest bardzo cennym składnikiem nie tylko dla pszczół, ale również dla ludzi.

Czym jest propolis i jakie są jego właściwości

Kit pszczeli jest wykorzystywany przez pszczoły do uszczelniania ula. Dzięki temu do środka nie dostają się bakterie, grzyby, wirusy lub pierwotniaki, a pszczoły są chronione przed chorobami. Tak jak kit pszczeli chroni ul i znajdujące się w nim pszczoły przed zagrożeniami zewnętrznymi, tak również będzie pozytywnie oddziaływał na organizm człowieka. To wszystko dzięki licznym substancjom, które w nim się znajdują, a jest ich aż 300 i wszystkie wykazują aktywność biologiczną.

Skład każdego kitu pszczelego jest trochę inny i zależy on od surowca jaki zbiorą pszczoły. Głównymi składnikami są woski, żywice roślinne, pyłek kwiatowy i polifenole, a dodatkowa znajdziemy w nim też polisacharydy, witaminy, mikro- i makroelementy i olejki eteryczne.

Kit pszczeli dla zdrowia i urody

Powyżej wymienione substancje to nie wszystkie dobroczynne składniki występujące w kicie pszczelim. Jest ich tak dużo i wszystkie pozytywnie działają na organizm człowieka. Najważniejszą właściwością kitu pszczelego jest działanie przeciwwirusowe, antybakteryjne i antygrzybiczne. Z jednej strony, zwalcza on grzyby, gronkowce, bakterie i paciorkowce, z drugiej strony działa również stymulująco i wzmacniająco na nasz układ odpornościowy. Dzięki temu możemy szybciej zwalczyć infekcje takie, jak przeziębienie i grypa. Kit pszczeli posiada również działanie lecznicze i przyśpiesza gojenie się ran, odmrożeń lub oparzeń, a także owrzodzeń. Dobrze wpływa również na serce i układ krwionośny, np. poprzez wzmacnianie naczyń krwionośnych. Gdy nasz organizm jest poddany stresowi, tworzą się w nim szkodliwe wolne rodniki. Przyśpieszają one starzenie się naszego ciała i narządów. Kit pszczeli, dzięki właściwościom przeciwutleniającym zwalcza wolne rodniki, co niweluje skutki stresu. Obecnie bada się również jego właściwości przeciwnowotworowe.

Zastosowanie i dawkowanie

Kit pszczeli można stosować pod różnymi postaciami: tabletek, kropel, maści, wyciągów lub nawet czopków. Sposób zażywania i dawkowania powinien być opisany na opakowaniu każdego produktu i należy się do niego stosować. W przypadku bardzo popularnych kropli, zazwyczaj rozpuszcza się pół łyżeczki kitu w 50 ml wody. W takiej postaci przyjmuje się go 3 razy dziennie. Kit pszczeli można stosować również przy myciu zębów, gdyż pomaga on w leczeniu paradontozy, nadwrażliwości, stanów zapalnych dziąseł oraz chorób miazgi zębowej.

Kit pszczeli znalazł również zastosowanie w kosmetyce. Wykazuje działanie antybakteryjne, więc może być pomocny w leczeniu trądziku. Dzięki zwalczaniu wolnych rodników opóźnia pojawianie się oznak starzenia i stymuluje powstawanie włókien kolagenowych. Pomoże również przy chorobach skóry takich, jak łuszczyca lub atopowe zapalenie skóry. Mimo, że kit pszczeli wykazuje głównie pozytywne działanie powinni na niego uważać alergicy, zwłaszcza osoby uczulone na naturalny miód.

Subcategories

Aktywne filtry