Filtruj według

Ten mało znany i rzadko spotykany miód z pewnością warto mieć w domowej spiżarce. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na jego walory smakowe i właściwości wspomagające zwalczanie wielu różnych dolegliwości, także tych, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Przekonaj się, ile dobrego oferuje Ci miód koniczynowy.

Miód inny niż wszystkie

Koniczyna jest w Polsce rośliną powszechnie występującą, jednak wytwarzany z jej nektaru miód już nie jest tak łatwy do zdobycia. Owszem, koniczynę często można spotkać jako składową miodów wielokwiatowych, ale w czystej postaci stanowi nie lada gratkę.

Jak sama nazwa wskazuje, powstaje z nektaru koniczyny białej i czerwonej - w różnych proporcjach. Należy jednak zaznaczyć, że większą rzadkością jest miód wytwarzany z czerwonej odmiany tej rośliny. Powód? Nie każdy gatunek pszczoły ma wystarczająco długi języczek, by wydobywać z tych kwiatów nektar.

Miód kusi słomkowozłotą barwą, która może przechodzić w kolor łososiowy. Delikatny smak o kwaskowym zakończeniu z pewnością przypadnie do gustu nie tylko koneserom. Warto wiedzieć, że to wspomniane już czerwone kwiaty odpowiadają za tę kwaskową nutę, więc amatorzy bardziej intensywnych smaków powinni sięgać po miód o ciemniejszym kolorze. Miód stosunkowo długo zachowuje płynną konsystencję, a po krystalizacji posiada drobnoziarnistą strukturę.

Przy jakich dolegliwościach stosować miód koniczynowy

Miód ten cechuje wiele właściwości prozdrowotnych, które przydatne będą również w codziennym funkcjonowaniu. Polecany jest osobom szczególnie narażonym na stres czy stany napięcia nerwowego. Po długich godzinach w pracy specyfik ten przynosi ukojenie i pozwala się wyciszyć.

Warto go stosować również w okresie wzmożonych zachorowań - działa przeciwzapalnie, pomoże w zwalczaniu pierwszych objawów przeziębienia lub grypy. A i w chorobie dróg oddechowych nie pozostanie bez znaczenia dla szybszego powrotu do zdrowia - właściwości wykrztuśne umożliwią szybsze pozbycie się uciążliwego kaszlu na przykład przy zapaleniu oskrzeli.

Stosowanie tego miodu pomoże zwalczyć dolegliwości trawienne - zalecany jest zwłaszcza przy biegunkach. Jego właściwości moczopędne czynią z niego naturalnego sprzymierzeńca w walce z chorobami układu moczowego (jak na przykład kamica nerkowa czy zapalenie pęcherza).

Sięgnij po miód koniczynowy i ciesz się jego wyjątkowym smakiem, zapachem przynoszącym na myśl kwitnące łąki i przede wszystkim - zdrowiem!