Filtruj według

Miód nawłociowy jest mniej popularny niż akacjowy czy wielokwiatowy, jednak również posiada cenne walory smakowe oraz prozdrowotne. Kwiaty nawłoci mają właściwości lecznicze oraz antyseptyczne. 

Miód nawłociowy ma barwę zależną od stopnia krystalizacji - od słonecznej po niemal bursztynową. Proces krystalizacji przebiega szybko, a efektem jest kremowa konsystencja o jasnym kolorze. Słodki smak miodu przełamuje kwaśno-gorzka nuta, charakterystyczna dla nawłoci

Miód nawłociowy - zdrowotna moc

Miód nawłociowy zawiera związki flawonowe – głównie rutynę i kwercetynę. 

- Rutyna posiada właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne oraz uszczelnia naczynia, co wpływa na ukrwienie żył kończyn dolnych, pracę nerek i układu moczowego. 

- Kwercetyna działa przeciwalergicznie i przeciwwirusowo, wzmacnia ściany komórkowe oraz przyspiesza gojenie ran. W skład miodu wchodzą także olejki eteryczne i kwasy organiczne oraz substancje bakteriobójcze, witaminy i mikroelementy.

Miód nawłociowy - praktyczne zastosowanie w domu

W kuchni stosowany jest zamiast tradycyjnego cukru (ważne, aby nie wkładać do bardzo gorących potraw czy napojów, gdyż traci swoje właściwości zdrowotne), jak również jako dodatek do kanapek, jogurtów naturalnych, owoców, owsianek, naleśników czy wypieków. O poranku polecany jest z wodą i plastrem cytryny i rekomendowany przez dietetyków jako napój, korzystnie wpływający na przemianę materii, wzmocnienie organizmu i wzrost energii.

W domowym spa może stanowić bazę do samodzielnego robienia kosmetyków np. maseczek, odżywek do włosów, peelingów do ciała czy preparatów nawilżających do ust. Dzięki jego walorom kondycja skóry polepsza się, stany zapalne łagodnieją, a cera jest odżywiona i nawilżona.

Miód nawłociowy - czym się wyróżnia?

Unikatowość nawłoci związana jest z okresem kwitnienia, który zaczyna się w sierpniu i trwa do późnej jesieni. Wówczas pogoda wyraźnie się ochładza, a pszczoły zaczynają tworzyć swoje zimowe zapasy które pozwolą im w dobrej kondycji przetrwać do wiosny. Dlatego spora część miodu  pozostaje w ulu jako ich zimowy pokarm. Stąd wyjątkowość oraz mała dostępność tego miodu w powszechnej sprzedaży.