Filtruj według

Miód wrzosowy ze względu na trudność pozyskania jest produktem pszczelim rzadko spotykanym na rynku. Charakteryzuje się wysoką esencjonalnością, dzięki 120 rozmaitym składnikom, w tym znaczącej ilości olejków eterycznych. Szczególną cechą zdrowotną miodu wrzosowego jest znane działanie lecznicze wpływające na prostatę.

Od lipca do października rozległe, kwitnące połacie wrzosów przywołują na myśl iście bajkową scenerię. Ale cieszą nie tylko oko. W tym okresie pszczoły pozyskują bowiem z tych krzewinek cenny pyłek, by następnie mógł trafić do nas w postaci miodu, który - adekwatnie do baśniowego pejzażu - uznawany jest za króla wszystkich miodów. Ciemnobursztynowa barwa, intensywny aromat i niezwykle ciekawy smak o delikatnie gorzkim wykończeniu sprawiają, że miód wrzosowy stanowi prawdziwą ucztę dla zmysłów. A ponadto ma wiele właściwości pozytywnie wpływających na nasze zdrowie.

Zdrowie zaklęte we wrzosowym miodzie

Może i miód ten nie zawiera całego wachlarza witamin, nie oznacza to jednak, że nie jest wartościowym produktem. Swój niedostatek nadrabia z nawiązką, będąc źródłem aż czterdziestu siedmiu biopierwiastków (jak na przykład potasu, żelaza, wapnia i magnezu), które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. A to dopiero początek, bo zawarte w nim enzymy i wolne aminokwasy są prawdziwą skarbnicą zdrowia.
Kiedy i przy jakich dolegliwościach warto zatem sięgać po miód wrzosowy? Jego właściwości będą szczególnie docenione w sezonie jesienno-zimowym, gdy zwiększone jest ryzyko przeziębienia lub grypy. Zawarta w miodzie inhibina hamuje rozmnażanie się wirusów i bakterii, przez co jest naturalnym sprzymierzeńcem w walce o zachowanie zdrowia. Wrzosowy przysmak ma również działanie przeciwzapalne i antyseptyczne, może więc być stosowany pomocniczo przy bólu gardła lub w stanach zapalnych jamy ustnej. Miód ten bardzo dobrze działa na układ moczowy - dzięki właściwościom moczopędnym polecany jest zwłaszcza dla osób borykających się z chorobami nerek i pęcherza. Używany profilaktycznie przez mężczyzn po czterdziestym roku życia zmniejsza ryzyko rozwoju chorób prostaty. Wspomniane już właściwości bakteriobójcze korzystnie wpływają także na układ pokarmowy, przy zapaleniu żołądka czy jelit lub w takich dolegliwościach jak biegunki i zaparcia. Miód z wrzosu zawiera witaminy z grupy B, które odpowiedzialne są za łagodzenie skutków stresu, dobrą kondycję psychiczną, oraz zapobiegają wahaniom nastroju i stanom depresyjnym. Jest również bogaty w witaminę A, substancje hormonalne oraz prolinę, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania stawów i pozwala uniknąć różnych kontuzji, co może być szczególnie istotne dla osób uprawiających sport oraz chorych na reumatyzm.

Kilka ciekawostek na temat króla miodów

W Polsce niewiele jest wrzosowisk, z których pozyskiwany jest miód. Najwięcej jest ich w Borach Dolnośląskich, gdzie panuje odpowiedni mikroklimat i powietrze nie jest zanieczyszczone. Miód wrzosowy zaraz po zebraniu ma charakterystyczną, galaretowatą postać. W procesie krystalizacji przyjmuje zaś konsystencję masłowatą, a jego barwa zmienia się na nieco jaśniejszą. Dzięki unikalnemu smakowi i aromatowi świetnie sprawdzi się w kuchni, gdzie służyć może np. do przygotowywania wyjątkowych deserów lub marynat do mięs. Jest idealnym substytutem cukru, więc dodawanie go do herbaty, kawy czy mleka będzie zdrową i smaczną alternatywą. Warto jeszcze wspomnieć o innym wykorzystaniu tego miodu - w... kosmetykach. Zapewnia wygładzenie i nawilżenie skóry oraz regenerację włosów. Stworzenie w domowym zaciszu naturalnych, ekologicznych kosmetyków z jego użyciem jest bardzo proste i zajmuje niewiele czasu. Wszechstronność tego miodu pozwala kompleksowo zadbać o zdrowie swoje i całej rodziny.