właściwości miodu gryczanego
Autor wrzesień 12, 2018 0 Komentarzy

Właściwości miodu gryczanego

Uzyskiwany z nektaru kwiatów gryki miód gryczany towarzyszy człowiekowi od stuleci, ceniony jest przy tym nie ze względu na wyjątkowe walory smakowe, ale również z uwagi na swoje właściwości lecznicze. W naszym sklepie z miodami miód gryczany występuje w konsystencji płynnej o barwie bursztynowej, gdy zaś ulega krystalizacji swoim kolorem przypomina mocną herbatę. Oferujemy też miód gryczany kremowany, który zachowuje najwięcej właściwości zdrowotnych gryki, a przy tym nie krystalizuje się.

Miód gryczany należy także do tych produktów pszczelich, które łatwo rozpoznać sugerując się jedynie jego wyrazistym smakiem. Ostry, lekko piekący miód nie każdemu przypada do gustu, z czasem jednak wielbicielami miodu gryczanego stają się nawet te osoby, które początkowo podchodziły do niego dość sceptycznie.

Mówiąc o właściwościach leczniczych miodu gryczanego już na wstępie wypada wspomnieć o tym, że w jego skład wchodzi rutyna – unikatowy składnik, z którym nie mamy do czynienia w odniesieniu do innych miodów. Wśród wielu zalet rutyny najczęściej wymienia się właściwości oczyszczające i wzmacniające układ krwionośny. Nie powinno więc dziwić to, że do jedzenia miodu gryczanego zachęcane są między innymi osoby starsze, w tym osoby ze zdiagnozowaną miażdżycą albo znajdujące się w grupie wysokiego ryzyka.

Na tym jednak nie kończą się zalety miodu gryczanego, a starsi konsumenci nie są wcale jego jedynymi odbiorcami. Już od dłuższego czasu mówi się o tym, że miód gryczany powinien być jedzony przez sportowców i to nie tylko przez wyczynowców, ale również przez osoby, które sport uważają za swoje hobby. Po raz kolejny daje przy tym znać o sobie rutyna, wśród jej zalet wymienia się bowiem pozytywny wpływ, jaki ma ona na proces gojenia się ran. Miód gryczany pomaga zatem przy złamaniach, może być przy tym stosowany jako środek wspomagający również w odniesieniu urazów wewnętrznych. Jego gorzkawy smak sprawia, że rodzicom dzieci i młodzieży często niełatwo jest przekonać młodych ludzi o zaletach miodu gryczanego. Warto jednak walczyć z tego rodzaju oporem, nie można bowiem nie docenić bogactwa witamin i minerałów w składzie tego rodzaju miodu, a także tego, że zawarty w nim magnez pomaga w stanach podwyższonego napięcia nerwowego. Naukowcy potwierdzili również, że miód gryczany pozytywnie wpływa zarówno na pamięć, jak i na koncentrację, co przydaje się między innymi dzieciom w wieku szkolnym.

Napisz komentarz