pyłek pszczeli pyłek kwiatowy
Autor marca 19, 2019 1 Komentarzy

Pyłek pszczeli zastosowanie (pyłek kwiatowy właściwości)

Czym jest pyłek pszczeli (pyłek kwiatowy)?

Pszczoły zbierają z kwiatów nie tylko nektar, ale też pyłek kwiatowy. Formują go przy pomocy wydzieliny gruczołów ślinowych lub nektaru w charakterystyczne kulki, umieszczejąc go w specjalnych koszyczkach umiejscowionych na trzeciej parze nóg.

Dawkowanie czyli jak stosować pyłek pszczeli (pyłek kwiatowy)?

Pyłek kwiatowy można stosować codziennie i przez cały rok, jednak nie krócej niż miesiąc, aby dostrzec jego pozytywne działanie. Najodpowiedniejszymi okresami do przeprowadzenia kuracji pyłkiem są przełom lata i jesieni, oraz zimy i wiosny, kiedy to odporność organizmu jest zachwiana. Najlepszy przepis na prawidłowe przyjmowanie pyłku: przygotowaną porcję (20-40 g czyli 3-5 łyżeczek dla osoby dorosłej i 7-15 g czyli 1-2 łyżeczki dla dzieci) zalać wieczorem połową szklanki przegotowanej, wystudzonej wody, dodać do tego łyżeczkę miodu i pozostawić do rana. W wypadku dzieci można zmniejszyć ilość wody. Przygotowaną porcję wypić rano na czczo nie później niż 15 minut przed posiłkiem.

pyłek pszczeli

Działanie pyłku pszczelego (kwiatowego)

Pyłek pszczeli ma szerokie zastosowanie w profilaktyce i leczeniu rozmaitych dolegliwości. Poniżej wymieniamy te zastosowania, które mają swoje potwierdzenie w badanich naukowych:

 • Wzmacnia i poprawia ogólną kondycję organizmu.
 • Stosowany w stanach wyczerpania, zmęczenia i osłabienia organizmu
 • Wzmacnia naczynia krwionośne i a także powoduje przyrost czerwonych krwinek
 • Zapobiega zawałom serca poprzez regulację ciśnienia tętniczego krwi
 • Sprzyja ukrwieniu mózgu i polepsza zdolność myślenia
 • U chorych na cukrzycę obniża poziom cukru
 • Z powodzeniem stosowany jest w chorobach wątroby i dróg żółciowych
 • Znakomicie reguluje prawidłową wagę ciała
 • Stosowany w zaburzeniach trawienia i przemiany materii
 • Wykazuje wybitnie wyważony wpływ ochronny na komórki wątroby

Przeciwskazania do stosowania pyłku

U osób mających uczulenie na pyłki roślinne, po spożyciu pyłku kwiatowego mogą wystąpić reakcje alergiczne w postaci zaczerwinienia spojówek, pokrzywki, obrzęku warg oraz w postaci zaburzen układu pokarmowego (wzdęcia, bóle brzucha, nudności, zgaga). Osobom szczególnie wrażliwym zalecamy zachowanie ostrożności przy spożywaniu. Przeciwskazaniem do przyjmowania pyłku są również schorzenia nowotworowe gruczołu krokowego oraz ciężkie uszkodzenie nerek.

Pyłek pszczeli (kwiatowy) a odchudzanie

Pyłek reguluje przemianę materii, dzięki czemu wspomaga odchudzanie u osób z nadwagą

Pyłek pszczeli (kwiatowy) a ciąża

Pyłek wykazuje działanie zapobiegające poronieniom. Sprzyja też neurochormonalnej regulacji procesów płciowych zarówno u mężczyzn jak i u kobiet, przyczyniając się tym samym do podniesienia płodności. Jest też niezwykle cennym źródłem naturalnych składników odżywczych, dlatego jest produktem szczególnie polecanym w tym wyjątkowym okresie.

Pyłek pszczeli (kwiatowy) a tarczyca

Powoduje wzrost wydzielania tyroksyny w niedoczynności tarczycy. Szczególnie zaleca się przyjmowanie go w połączeniu z mleczkiem pszczelim.

Pyłek pszczeli (kwiatowy) a cukrzyca

Ponieważ wyciągi z pyłku kwiatowego zwiększają wydzielanie insuliny, więc jest on polecany osobom chorym na cukrzycę, w celu obniżenia poziomu cukru we krwi.

Gdzie kupić pyłek dobrej jakości?

Nasz sklep internetowy oferuje Państwu, najwyższej jakości pyłek kwiatowy ze zbioru 2013, przyniesiony przez pszczoły w okresie czerwca i lipca. Sprzedajemy pyłek w dwóch rodzajach opakowań:

Pyłek pszczeli 150g cena 16,90 PLN

Pyłek pszczeli 300g cena 29,90 PLN

Przechowywanie pyłku

Zakupiony pyłek należy przechowywać w miejscu suchym, ciemnym i chłodnym (ok. 4 st.C), najlepiej w lodówce, w szczelnym pojemniku, zapobiegającym zawilgotnieniu

Komentarz (01)

  • Avatar
   Pyłek pszczeli
   maj 16, 2019

   Ja stosuję zazwyczaj kuracje 3-miesięczne. Moczę pyłek, zostawiam na noc i piję.

Napisz komentarz