miód na serce
Autor listopada 19, 2018 0 Komentarzy

Miód na serce - jaki ma wpływ i jak go wykorzystać?

Określenie miód na serce ma znaczenie nie tylko jako związek frazeologiczny. Oddziaływanie tego najbardziej rozpoznawanego produktu pszczelego na organizm ma ogromne znaczenie w medycynie naturalnej i ludowej, w tym również w leczeniu różnych dysfunkcji układu krwionośnego.

Zawartość składników aktywnych w miodzie

Miód jest jednym z najbardziej popularnych naturalnych surowców wspierających zdrowie. Trudno się dziwić, zawiera bowiem bogactwo składników mineralnych i naturalnych związków oddziałujących na zdrowie organizmu na wielu poziomach. W zależności od rodzaju miodu różna jest zawartość konkretnych mikro- oraz makroelementów. Większość zawiera jednak liczne witaminy (z grupy B oraz E, K i C), terpeny, saponiny, garbniki, a także liczne antyoksydanty, w tym flawonoidy kluczowe w naturalnym leczeniu chorób serca. Jest też dobrze przyswajalnym źródłem energii, znacznie zdrowszym od rafinowanego cukru.

Miód na serce — czy ma szansę zadziałać?

Miód wykorzystywany jest zarówno w profilaktyce, jak i naturalnym leczeniu wielu schorzeń sercowych. Liczne badania wykazały działanie miodu obniżające ciśnienie krwi. To właśnie to zaburzenie w pracy układu krwionośnego jest jednym z podstawowych przyczyn dalszych powikłań ze strony serca. Dłuższe korzystanie z dobroczynnego działania miodu pomaga również zapobiegać rozwojowi zmian miażdżycowych, których konsekwencją może być pojawienie się choroby niedokrwiennej mięśnia sercowego.

W kwestii oddziaływania odmiennego od bezpośrednio nasercowego miód działa na organizm również wzmacniająco i regenerująco. Zapobiega infekcjom poprzez działanie antybiotyczne, a w przypadku już istniejącej choroby wspiera reakcje odpornościowe organizmu, redukując jej objawy.

Jaki miód wybrać i jak go stosować?

Korzystne z punktu widzenia działania nasercowego są wszystkie rodzaje miodu, niektóre wywierają przy tym większy wpływ na układ krwionośny niż inne. Jedną z najbardziej polecanych w tej kwestii odmian jest miód gryczany, ze względu na dużą zawartość flawonoidów, a także żelaza. Miód rzepakowy z kolei słynie z działania regulującego zaburzenia ciśnienia krwi, ponieważ zawiera konieczne do tego celu składniki mineralne (w tym magnez i potas) oraz acetylocholinę. Działanie wzmacniające na mięsień sercowy wykazują również inne miody, w tym lipowy, spadziowy czy mniszkowy.

Dobroczynne działanie miodu na serce opiera się przede wszystkim na jego regularnym stosowaniu. Powinno się spożywać koło 3 łyżeczek miodu, przynajmniej dwa razy dziennie. Najlepsze działanie będzie miał on spożywany na zimno, czyli rozpuszczony w letniej wodzie lub zjedzony prosto z łyżeczki. Na korzystne efekty jego stosowania poczekać trzeba koło 2-3 miesięcy.

Dieta wspierająca pracę serca, oprócz miodu powinna opierać się również na sezonowych warzywach i owocach. Wspomagające mogą być również napary ziołowe, w tym np. z dzikiej róży, które po ostudzeniu dosłodzić można właśnie miodem.

Napisz komentarz