kremowanie miodu
Autor grudzień 11, 2018 0 Komentarzy

Kremowanie miodu - na czym polega? Czy właściwości miodu są zachowane?

Miód dostępny jest w wielu różnych rodzajach i smakach. Zależą one od tego, z jakich roślin pszczoły pobierały substancje do produkcji miodu. Jednak każdy miód, który został świeżo wytworzony i zebrany posiada półpłynną konsystencją. Zmienia się ona wraz z upływem czasu, miód zaczyna się wtedy krystalizować, choć nie oznacza to wcale, że traci on swoje właściwości. Skrystalizowany miód jest trudniejszy do wyjęcia ze słoiczka, a jego spożywanie na zimno jest mniej przyjemne, dlatego większość z nas woli miód w stanie płynnym. W celu wyeliminowania krystalizacji stosuje się kremowanie miodu. Dzięki temu posiada on zawsze gęstą, ale półpłynną konsystencję.

Na czym polega kremowanie miodu?

Istnieje dużo metod, aby uzyskać kremowy miód, ale najpopularniejszą jest po prostu długie mieszanie świeżo wytworzonego miodu. Dzięki temu, że nic do niego się nie dodaje, nie zmienia on swoich właściwości. Staje się natomiast bardziej puszysty za sprawą zmiany we właściwościach fizycznych kryształków cukrów, które znajdują się w miodzie. Miód wciąż posiada silny aromat i zawiera tyle samo odżywczych substancji, które stanowią o jego leczniczych i zdrowotnych właściwościach.

kremowanie miodu

Miód o konsystencji kremu może być odpowiedni również dla osób, które nie lubią klejącego się miodu. Jest on o wiele lżejszy i delikatny, dlatego chętniej mogą go jeść, np. dzieci. Miód kremowy nie zmienia swojej konsystencji w czasie, dlatego nawet po dłuższym okresie mamy pewność, że wciąż jest on łatwy do rozsmarowania. W związku z tym, jeśli nie lubimy skrystalizowanego miodu, warto wybrać ten o kremowej konsystencji.

Jakie wady i jakie zalety posiada kremowania miodu?

Na początku warto przede wszystkim wyjaśnić, że w wyniku kremowania miodu nie zmieniają się jego właściwości. Nadal jest on więc bardzo bogatym w makro- i mikroelementy produktem. Tak naprawdę jedyną jego wadą może być konsystencja, która różni się od zwykłego, płynnego miodu i nie każdemu może odpowiadać. Jednak jest ona cały czas taka sama, miód nie krystalizuje się, więc można go łatwo nakładać, np. na kanapki.

Posiada konsystencję kremu do smarowania, dlatego może zastąpić nam inne, mniej zdrowe smarowidła. Dzięki temu, że nie trzeba go ogrzewać, by znowu stał się płynny, nie traci on swoich cennych właściwości. Również nie jest podatny na rozwarstwianie, tak jak zwykły miód, które może powodować fermentację. Inna konsystencja sprawia, że miód nie jest tak klejący, dlatego łatwiej używać go podczas gotowania. Nie brudzi tak bardzo rąk i łatwo go zmyć z materiałów lub mebli.

Napisz komentarz