rodzaje miodu
Autor marzec 11, 2019 0 Komentarzy

Jakie są rodzaje miodu?

Jednym z najbardziej wartościowych i niezastąpionych produktów spożywczych jest miód pszczeli, który występuje w kilku odmianach. Posiada on wartości odżywcze, regeneracyjne i lecznicze, a rodzaje miodu są uzależnione od surowca z jakiego pszczoły go pozyskują.

Jak rozpoznać odmianę miodu?

Poszczególne gatunki miodu różnią się od siebie składem chemicznym, a także specyficznym dla każdego rodzaju zapachem i kolorem, zarówno przed procesem krystalizacji jak i po. Chcąc właściwie rozpoznać dany miód największe znaczenie będzie miała woń i smak, gdyż podobieństwo kolorów często uniemożliwia rozpoznanie miodu po samej barwie.

Rodzaje miodu i ich właściwości

Miód akacjowy

Ma jasną barwę, słodki smak i intensywny zapach. Miód akacjowy można stosować przy przeziębieniu oraz w stanach przemęczenia czy osłabienia. Dobroczynnie wpływa na żołądek. Pomaga w walce ze schorzeniami nerek i układu moczowego.

Miód wielokwiatowy

Jego kolor jest uzależniony od terminu zbiorów. Miód z kwiatów wiosennych jest jasny i delikatny w smaku, a z letnich ma barwę ciemniejszą i intensywniejszy smak. Ten pierwszy jest nieoceniony w zmaganiach z problemami kardiologicznymi. Z kolei miód letni jest zalecany przy alergiach, ma właściwości antybakteryjne i pomaga podczas przeziębienia.

Miód lipowy

Ten gatunek miodu ma korzystny wpływ na układ nerwowy. Jest polecany dla osób żyjących w dużym stresie, działa uspokajająco i pomaga w obniżaniu ciśnienia krwi. Miód lipowy wspomaga leczenie infekcji układu oddechowego, ma działanie przeciwkaszlowe i przeciwgorączkowe.

Miód faceliowy

Lekki i delikatny o lekko kwaskowatym smaku jest pozyskiwany z kwiatów facelii. Można go stosować podczas leczenia chorób układu pokarmowego np. wrzodów żołądka. Działa regenerująco i poprawia koncentrację.

Miód gryczany

Ma charakterystyczny ciemnobrązowy kolor, wyrazisty zapach i lekko piekący, ostry smak oraz działanie odtruwające. Pozytywnie wpływa na wątrobę i pracę układu nerwowego. Wspomaga walkę z niedokrwistością spowodowaną niedoborem żelaza.

Miód rzepakowy

Ten rodzaj miodu jest polecany osobom zmagającym się z zaburzeniami wątroby i dróg żółciowych. Usprawnia pracę nerek. Ma działanie wzmacniające i odtruwające. Pomaga w chorobach skóry i oparzeniach.

Miód wrzosowy

Jest pozyskiwany z kwiatów wrzosu i ma działanie bakteriobójcze. Ułatwia trawienie i reguluje funkcjonowanie jelit. Miód wrzosowy jest pomocny w leczeniu stanów zapalnych gardła i jamy ustnej.

Miód spadziowy

W odróżnieniu od innych miodów nie jest pozyskiwany z nektaru kwiatów. Powstaje na skutek zebrania przez pszczoły wydzieliny owadów, które żerują na drzewach. Miód ze spadzi liściastej zbawiennie wpływa na nerki i wątrobę, a z iglastej na drogi oddechowe, serce i układ nerwowy.

Niemniej smaczne i wartościowe, ale bardziej unikatowe są rodzaje miodu pozyskiwane z borówki amerykańskiej (miód borówkowy) czy z kwiatów agrestu (miód agrestowy).

Napisz komentarz