co to jest pierzga
Autor marzec 13, 2019 0 Komentarzy

Co to jest pierzga? Jak ją stosować?

Pierzga pszczela to naturalny produkt, dzięki któremu można poprawić stan swojego zdrowia. O tym, że jest to cenny specyfik, świadczy choćby to, że w ulu żywią się nim młode pszczoły oraz królowa. Choć nie cieszy się aż tak dużą popularnością jak miód, to z pewnością warto wiedzieć co to jest pierzga i kto będzie najbardziej zadowolony z efektów uzyskanych po włączeniu jej do swojej diety.

Co to jest pierzga i jak powstaje?

Pierzgą nazywamy mieszankę pyłku kwiatowego, miodu i śliny, która została przetransportowana przez pszczoły do ula, a następnie ubita na masę i umieszczona w plastrach. Tak naprawdę mieszanka ta przekształca się w pierzgę dopiero po fermentacji mlekowej - proces ten zabezpiecza substancję przed zepsuciem. Należy pamiętać, że to właśnie fermentacji mlekowej zawdzięczamy to, że pierzga jest lepiej przyswajana niż pyłek.

Co zawiera?

Podczas procesów, którym w ulu zostaje poddany pyłek kwiatowy, białka rozpadają się do aminokwasów i peptydów, co sprawia, że wzrasta ilość cukrów prostych. Efektem tych zmian jest także powstanie mleczka pszczelego. Jeśli chcielibyśmy porównać skład pyłku kwiatowego i pierzgi pszczelej, to musielibyśmy przyznać, że drugi z wymienionych produktów jest bogatszy o enzymy trawienne, kwasy organiczne, inhibiny oraz niektóre witaminy. Pierzga pszczela zawiera witaminy z grupy B, A, C, D, E, PP, K, a także magnez, żelazo, miedź, cynk, potas, wapń, selen i sód.

Jakie ma właściwości?

Z właściwości pierzgi pszczelej skorzystać mogą ci, którzy chcą po prostu ogólnie wzmocnić swój organizm, ale także osoby zmagające się z różnymi dolegliwościami. Ten pszczeli produkt wzmacnia układ odpornościowy, poza tym korzystnie wpływa na układ nerwowy. Pierzga jest stosowana w przypadkach depresji i chronicznego zmęczenia, warto ją włączyć do menu także w okresach intensywnej nauki i wzmożonego wysiłku umysłowego. Poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego: zwiększa wydzielanie żółci i enzymów trawiennych, oczyszcza wątrobę, usprawnia pracę jelit, a także łagodzi dolegliwości wrzodowców. Ponadto, dobrze wpływa na serce i uszczelnia naczynia krwionośne oraz pomaga zlikwidować obrzęki nóg. Obniża poziom ''złego'' cholesterolu, ma działanie przeciwmiażdżycowe i zmniejsza możliwość wystąpienia nadciśnienia tętniczego krwi.

Nie można pominąć faktu, że dzięki tej substancji uzupełnia się niedobory żelaza, co jest istotne, gdy mamy do czynienia z anemią. Pierzgę ceni się za właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, zaleca się ją osobom po różnych operacjach i zabiegach oraz po zakończonej kuracji antybiotykowej. Może łagodzić objawy alergii. Wykazuje korzystne działanie na skórę dotkniętą łuszczycą lub egzemą. Co ciekawe, wykazuje działanie chroniące przed promieniowaniem jonizującym.

Kiedy nie należy jej stosować?

Mimo że pierzga pszczela może łagodzić dolegliwości, na które skarżą się alergicy, to ona sama może też uczulać. Ze spożywania jej muszą niestety zrezygnować osoby uczulone na inne produkty pszczele. Nie powinni jej jeść mężczyźni chorujący na raka prostaty, choć produkt jest polecany leczącym się na przerost prostaty.

Dawkowanie pierzgi

Aby wzmocnić i zregenerować organizm, wystarczy codziennie zjeść łyżkę pierzgi - można dodać ją do jogurtu lub ostudzonej herbaty. Najlepsze efekty daje spożywanie jej na czczo. Należy wieczorem zalać łyżkę pierzgi ciepłą wodą i odstawić napar na około 10 godzin. Jeśli celem spożywania pierzgi pszczelej jest wspomaganie leczenia konkretnych chorób, trzeba skonsultować dawkowanie specyfiku z lekarzem.

Napisz komentarz