miod-na-rany
Autor listopada 13, 2019 0 Komentarzy

Miód na rany

Przyroda jest pełna dobrodziejstw, które możemy stosować w walce z różnorodnymi chorobami i dolegliwościami. Pomysły na wykorzystanie naturalnych składników czerpiemy z historii – tradycyjne remedia starożytnych kultur często są warte przetestowania. Jednym ze sposobów na szybsze gojenie ran i zapobieganie infekcji jest miód. Jego działanie jest szeroko udowodnione, a specjalny miód na rany można nabyć w niektórych aptekach.

W jaki sposób działa miód na rany?

Pozytywny wpływ miodu na gojenie się ran wynika z kilku jego właściwości. Przede wszystkim wykazuje silne działanie antybakteryjne – hamuje namnażanie się drobnoustrojów. Zawiera bowiem enzymy, które powodują powstawanie niewielkich ilości nadtlenku wodoru. Jego obecność zabija bakterie, nie szkodząc przy tym ludzkim tkankom. Chociaż mechanizm antybakteryjnego działania miodu nie jest do końca poznany, może on być skutecznie wykorzystywany w leczeniu ran. Miód naturalny na rany działa również przeciwzapalnie – łagodzi obrzęki, oczyszcza ranę z obumarłych tkanek i odżywia skórę. Dzięki miodowi nabłonek szybciej się odtwarza, a skóra regeneruje. Dodatkowo zniwelowany jest nieprzyjemny zapach.

Miód na rany – jak stosować?

Aby skorzystać z dobroczynnych właściwości miodu, należy upewnić się co do jego źródła. Sceptycyzm lekarzy wobec tego rodzaju leczenia wynika z tego, że miody spożywcze nie przechodzą odpowiednich testów. Zamiast nich warto stosować specjalne, licencjonowane miody dostępne w aptece. Znajdziemy je pod postacią gotowych opatrunków lub miodów w tubce, które stosujemy podobnie jak maść. Oczyszczoną ranę smarujemy cienką warstwą miodu, a następnie owijamy leczone miejsce opatrunkiem z gazy lub folią.

Miód na rany warto stosować w przypadku trudno gojących się ran martwiczych. Charakteryzują się one nieprzyjemnym zapachem, który miód skutecznie zredukuje. Zapobieganie nadmiernemu sączeniu się rany i maceracji skóry jest ważne zwłaszcza w przypadku:

  • ran pooperacyjnych,
  • owrzodzeń,
  • poważnych oparzeń,
  • odleżyn.

Nakładając miód na rany, zapewnimy optymalne środowisko do jej regeneracji. Nadmiar wilgoci zostanie wchłonięty, naskórek pobudzony do odnowy, a rana doskonale oczyszczona i odkażona. Nic dziwnego, że ta metoda terapii zdobywa coraz większe uznanie – czerpiąc z przyrody, wspieramy naturalne zdolności naszego ciała do odbudowy tkanek.

Napisz komentarz