z czego jest miód spadziowy
Autor luty 21, 2020 0 Komentarzy

Z czego jest miód spadziowy?

Miód spadziowy ma wiele właściwości prozdrowotnych, łagodzi objawy chorób i stosowany jest do ich profilaktyki. Mimo to niewiele osób zdaje sobie sprawę z korzyści spożywania tego produktu. Mniejsza popularność miodu spadziowego od kwiatowego powodowana jest przede wszystkim wysoką ceną zakupu, warunkowaną przez sposób jego powstawania. Warto więc dowiedzieć się z czego jest miód spadziowy dostępny w Polsce i dlaczego jest on droższy od innych produktów tego typu?

Z czego jest miód spadziowy?

Głównym czynnikiem determinującym mniejszą popularność miodu spadziowego od produktów kwiatowych jest jego cena. W Polsce litrowy słoik miodu kosztować może nawet 100 złotych, co powodowane jest szczególnym sposobem tworzenia tego produktu pszczelego. Z czego jest miód spadziowy, że kosztuje tak dużo? Powstaje on ze spadzi, czyli soku pojawiającego się na powierzchni drzew nawet co kilka lat. Sok tworzą mszyce i czerwce, pasożytujące na pniach, liściach lub igłach między innymi klonów, dębów, czy świerków. Pszczoły pobierają więc lepką wydzielinę owadów żyjących na drzewach, tworząc następnie miód spadziowy. Jego smak uzależniony jest od gatunku rośliny, z której pochodzi spadź - miód iglasty jest bardziej łagodny, a jego aromat przypomina zapach lasu. Spadziowy miód liściasty to z kolei prawdziwy rarytas dla koneserów, lubiących wyraziste smaki - przez niektórych uznawany jest za smaczniejszy, od iglastego. Co można powiedzieć na temat właściwości zdrowotnych miodu spadziowego?

Wszechstronne zastosowanie miodu spadziowego

Miód spadziowy znajduje szerokie zastosowanie w kwestii zdrowia. Jego spożywanie podczas chorób dróg oddechowych wykazuje działanie przeciwzapalne i wykrztuśne. Wspomagająco działa on również podczas przeziębień organizmu. Co więcej, miód spadziowy wykazuje pozytywne oddziaływanie na układ nerwowy i krwionośny, wspierając również pracę stawów. To jednak nie wszystko! Produkt ten dobrze sprawdza się w kuracjach odtruwających - jego spożywanie poleca się osobom, które przeszły terapie silnymi lekami, bądź na co dzień obcują z toksycznymi substancjami. Także dentyści korzystają z leczniczych właściwości miodu spadziowego. Ten pozytywnie wpływa bowiem na kondycję szkliwa, ograniczając osadzanie się kamienia nazębnego. Miód spadziowy wykorzystywać można także do profilaktyki chorób. Jego regularne przyjmowanie wzmacnia naturalną odporność organizmu, a przez to wspomaga walkę z wirusami i bakteriami wywołującymi sezonowe choroby (np. grypę). Tak wszechstronne zastosowanie i unikatowy smak powinny być zachętą do spróbowania miodu spadziowego!

Napisz komentarz