miód nektarowy
Autor marca 18, 2020 0 Komentarzy

Miód nektarowy - Co to znaczy?

Miód możemy podzielić w zależności od tego, z jakiej rośliny został pozyskany, bądź też na miód nektarowy lub spadziowy. Jak sama nazwa wskazuje, miód nektarowy pochodzi z pyłków roślin, krzewów i drzew, natomiast spadziowy z drzew iglastych, takich jak jodły, modrzewia czy świerki. Jednak, czym charakteryzuje się miód nektarowy i w jaki sposób powstaje? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w niniejszym artykule.

Miód nektarowy — ogólna charakterystyka

Nektar to wydzielina gruczołów roślin (nektarników, miodników), która ma zwabić różnego rodzaju owady zapylające (w tym pszczoły). Nektar może przybierać różną postać w zależności od rodzaju rośliny i innych czynników środowiskowych, ale głównie składa się z wody i cukrów. Miód nazywamy nektarowym, gdy jest pozyskiwany z roślin, wydzielających nektar. Najpopularniejsze miody nektarowe to lipowy, akacjowy, wielokwiatowy, rzepakowy czy gryczany. Jest ich oczywiście dużo więcej, jednak najczęściej wybierane są te, o których wspomnieliśmy.

W tym miejscu warto również opisać, czym jest wspomniany nektar. Zatem, jest to słodka ciecz, nieco przypominająca spadź, jednak produkowana jest w kwiecie. Prościej mówiąc, nektar to roztwór cukrów, w tym glukozy i fruktozy, dlatego charakteryzuje go słodki smak oraz lepka konsystencja.

Proces powstawania miodu nektarowego

Nasza pasieka to rodzinna firma, która zajmuje się pozyskiwaniem i sprzedażą miodu od wielu lat, dlatego proces wytwarzania miodu nektarowego nie jest dla nas niczym obcym. Produkcja rozpoczyna się w momencie, w którym pszczoły zlokalizują rośliny charakteryzujące się wysoką zawartością nektaru. Następnie, wspomniany nektar zostaje zbierany, a kolejno gromadzony i transportowany do ula.

W tym momencie rozpoczyna się obróbka nektaru, jest on rozrzedzany oraz wzbogacany o wartości organiczne pochodzące od pszczół. Następnie, miód zostaje rozlewany do plastrów. Bardzo ważnym zadaniem tych owadów jest zapewnienie prawidłowej temperatury wewnątrz ula, bowiem dzięki temu z nektaru odparowuje woda. Jednak to nie koniec procesu wytwarzania miodu nektarowego. Oprócz odparowania wody, nektar przechodzi szereg zmian biochemicznych.

Procedura powstawania miodu nektarowego zostaje zakończona w momencie, gdy przynajmniej ¾ zapełnionych komórek plastra zostanie pokryte woskiem. Teraz zadaniem pszczelarzy jest wydobycie go z plastrów poprzez odsklepienie i odwirowanie. Następnie należy go oczyścić i umieścić w odpowiednim słoju.

To już wszystko, teraz miód trafia na półki sklepowe i jest dostępny dla wszystkich smakoszy! Podkreślamy, że warto dokonywać zakupu miodu nektarowego wyłącznie z renomowanych sklepów, bowiem zyskują Państwo dzięki temu gwarancję najwyższej jakości, niepowtarzalnego smaku oraz naturalnych składników. Dokładnie taki miód znajduje się w naszej ofercie!

Jak wygląda miód nektarowy?

Miód nektarowy najczęściej przybiera gładką konsystencję i występuje w płynnej postaci. Posiada jasną barwę, niemal przejrzystą, chociaż może być również żółty, bursztynowy, jak również ciemnozłoty. Na kolor oraz gęstość miodu nektarowego wpływa kilka czynników, są to między innymi warunki pogodowe, rodzaj rośliny, z której został pobrany nektar oraz jakoś podłoża, na którym dana roślina rośnie.

Rodzaje miodu nektarowego

Istnieje wiele rodzajów miodu nektarowego, jednak jednym z najpopularniejszych są miody jasne, między innymi rzepakowy i lipowy oraz ciemne, takie jak gryczany czy wielokwiatowy.

Miód rzepakowy to produkt o słomkowym kolorze i intensywnym zapachu. Charakteryzuje się również tym, że bardzo szybko ulega krystalizacji. Posiada właściwości, które doskonale usprawniają pracę wątroby.

Miód lipowy no naturalne lekarstwo stosowane od lat na różnego rodzaju przeziębienia czy grypy. Posiada właściwości rozgrzewające oraz łagodzące objawy kaszlu, oraz bólu gardła. Charakteryzuje się słodkim smakiem z nutą ostrości.

Miód gryczany przybiera ciemną barwę oraz intensywny, ostry smak. Stanowi doskonały dodatek do zimowej herbaty, jak również usprawnia pracę serca oraz pozytywnie oddziałuje na układ krążenia.

Natomiast miód wielokwiatowy to jedna z najpopularniejszych odmian miodu, bowiem powstaje z wielu roślin. Może przybierać różne barwy, w zależności od tego, w jakim okresie został wyprodukowany.

To już wszystkie informacje, jakie przygotowaliśmy na temat miodu nektarowego. Jeśli szukają Państwo produktów najwyższej jakości, zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy.

Napisz komentarz