Autor sierpnia 05, 2020 0 Komentarzy

Pyłek kwiatowy i jego lecznicze zastosowanie

Pyłek kwiatowy, inaczej nazywany pyłkiem pszczelim, to źródło cennych składników odżywczych. Od setek lat jego prozdrowotne działanie doceniane jest w medycynie naturalnej. Jako suplement jest zalecany przede wszystkim osobom, które odczuwają chroniczne zmęczenie i problemy z koncentracją. Skąd biorą się jego lecznicze własności? 

Pyłek kwiatowy - skład i właściwości  

Europejskie badania nad składem pyłku kwiatowego wykazały, że zawiera on wysoką ilość białka, a także fitohormony oraz enzymy, które aktywują lub przyspieszają procesy metaboliczne w organizmie człowieka. Stwierdzono także obecność witamin z grupy B oraz C, D, E i K oraz minerałów, takich jak fosfor, potas, wapń, magnez, żelazo i cynk. Naukowcy zwrócili również uwagę na fakt, że pyłek kwiatowy jest bogaty w wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz błonnik. Ponadto, pyłek posiada w swoim składzie egzogenne aminokwasy, rutynę i karotenoidy. 

Ta skarbnica substancji odżywczych  sprawia, że apiterapia, czyli leczenie produktami pszczelimi, zyskuje coraz większą popularność. Wśród pozytywnych efektów, które pyłek kwiatowy wywiera na ludzki organizm znajduje się:

  • regulacja przemiany materii i pobudzenie apetytu;
  • obniżenie poziomu cukru we krwi;
  • łagodzenie przebiegu infekcji i przeziębień;
  • działanie ochronne na tkanki wątroby (za sprawą właściwości detoksykacyjnych);
  • poprawianie krążenia i hamowanie agregacji (zlepiania) płytek krwi;
  • zwiększenie ilości czerwonych krwinek, hemoglobiny oraz żelaza we krwi;
  • łagodzenie objawów alergii;
  • wsparcie w przywracaniu prawidłowej wagi ciała.

W związku z tymi właściwościami suplement zalecany jest osobom zmagającym się z otyłością, cukrzycą, anemią i zaburzeniami odżywiania. Profilaktycznie sprawdza się u ciężko pracujących fizycznie, narażonych na choroby układu krążenia oraz przechodzących leczenie alkoholizmu. Poprawia również sprawność psychiczną i koncentrację. Jest doskonałym uzupełnieniem zdrowej diety i aktywnego trybu życia. 

Jak stosować pyłek kwiatowy? 

Zalecane jest przyjmowanie jednej łyżeczki pyłku do trzech razy dziennie około pół godziny przed jedzeniem. Należy zmieszać go z miodem, mlekiem lub wodą oraz dokładnie przeżuwać przed połknięciem - zwiększy to stopień przyswajalności suplementu. Szczególnie poleca się przeprowadzanie kuracji pyłkowej wiosną i jesienią przez okres od jednego do trzech miesięcy. Można wprowadzać go do diety dzieci od trzeciego roku życia. Wskazany jest dla wszystkich poza uczulonymi na miód. 

Napisz komentarz