Autor wrzesień 30, 2020 0 Komentarzy

Pierzga pszczela - naturalny sposób na stres i depresję

Jak powstaje pierzga?

Pierzga powstaje na skutek wymieszania pyłku kwiatowego zebranego przez pszczoły z miodem i dodatkiem wydzieliny z gruczołów ślinowych. Utworzone w ten sposób grudki pyłkowe składane są w plastrach gdzie, bez dostępu powietrza, podlegają fermentacji w obecności kwasu mlekowego, który przyczynia się do ich konserwacji. Tak powstaje pierzga, którą pozyskuje się ręcznie prosto z ula. 

Nie ma jednego precyzyjnego narzędzia służącego do wydobywania pierzgi. Często używa się do tego celu rurki z zaostrzonymi krawędziami lub kruszy się plastry ręcznie.  Z uwagi na fakt, iż to właśnie pierzgą żywią się pszczoły, pszczelarze nie mogą wybierać dużych jej ilości. Otrzymuje się jej zatem znacznie mniej niż pyłku - właśnie dlatego jest produktem droższym.

Magiczne właściwości pierzgi

Pierzga pszczela bogata jest w składniki odżywcze. W jej skład wchodzi szereg witamin, między innymi te z grupy C, B, A, D, K, E oraz wiele minerałów, takich jak fosfor, potas czy żelazo. Nic więc dziwnego, że pierzga to podstawowy pokarm pszczół, a pszczela rodzina zjada nawet do 45 kilogramów tego przysmaku rocznie. Wykazano także, że pszczoły z jej niedoborem mają słabszą odporność i żyją krócej. 

Naturalna metoda na walkę ze stresem i depresją

Pierzga jest również doskonałym produktem dla ludzi, stosowanym zarówno w lecznictwie, jak i w kosmetyce. Wpływa korzystnie na ogólne samopoczucie, wzmocnienie organizmu i jego regenerację. Działa wspaniale na nasz umysł i układ nerwowy. Pierzga posiada właściwości tonizujące oraz zwiększa ukrwienie tkanki  nerwowej. Bogata w witaminy z grupy B, pomoże osobom podatnym na stres, cierpiącym na zaburzenia koncentracji, a także depresję. Łagodzi stany zmęczenia, bezsenności czy zaburzenia lękowe. Idealnie sprawdzi się w okresach przemęczenia i wzmożonego stresu.

Przyjmowanie pierzgi pomaga również w problemach z apetytem i przy innych dolegliwościach związanych z układem pokarmowym. Działa także jako naturalny preparat poprawiający kondycję włosów, skóry i paznokci. Warto jednak pamiętać o umiarze, pierzga bogata jest w cukier, a więc jej nadmierne spożywanie może pośrednio przyczynić się do przybrania na wadze. 

Gdzie kupić?

Sięgnij po produkty Sklepu z miodem MyBee.pl i miej pewność, że wybierasz pierzgę najwyższej jakości. Pierzga sprzedawana jest zazwyczaj w słoikach, w postaci brązowych granulek. Znajdziemy ją również w sklepach ze zdrową żywnością, u pszczelarzy, a także w aptekach. Przy wyborze pierzgi warto stawiać na jakość i wybierać produkty od zaufanych pasiek. 

Napisz komentarz