Autor październik 14, 2020 0 Komentarzy

Zalety miodu nawłociowego

Słoneczna przekąska

Ten rodzaj miodu pochodzi z ekstraktu kwiatu nawłoci pospolitej - rośliny o silnych właściwościach leczniczych i bakteriobójczych. Kwitnie ona na przełomie sierpnia i września, a miód ma jasnożółtą, słoneczną barwę oraz słodki smak z gorzko-kwaśną nutą. Nawłoć bardzo szybko się rozprzestrzenia, z tego względu często traktowana jest przez rolników i hodowców jako chwast. Natomiast dla zielarzy i zwolenników medycyny naturalnej jest cennym źródłem leczniczych substancji. Miód nawłociowy jest trudniej dostępny niż inne rodzaje miodu, ponieważ pszczelarze muszą pozostawić jego część jako pokarm dla pszczół na zimę. 

miód nawłociowy

Samo zdrowie!

Miód nawłociowy to prawdziwa skarbnica wartościowych substancji. Jest bowiem bogaty w flawonoidy, garbniki oraz kwasy organiczne. Należy dodać, że zawiera również dużo witamin oraz składników antybakteryjnych, przez co wspomaga układ odpornościowy. Nie trzeba dodawać, że osoby regularnie spożywające go, rzadziej przechodzą przeziębienia i grypę. Ma on również zbawienny wpływ na układ moczowy zwłaszcza w przypadku różnych stanów zapalnych, ale także w profilaktyce jego chorób. Za spożywaniem miodu nawłociowego przemawia także fakt, że obniża on ciśnienie krwi i wspomaga krążenie. 

Dlatego osoby z cierpiące na nadciśnienie tętnicze krwi powinny wprowadzić ten smaczny zamiennik cukru do codziennego jadłospisu. Miód nawłociowy na także pozytywny wpływ na stan włosów skóry i paznokci. Dodatkowo  poprawia on nastrój, a łyżeczka miodu do szklanki wody rano pozwala się wybudzić i dobrze zacząć dzień. 

Gdzie znajduje zastosowanie?

Ze względu na swoje walory smakowe używany jest przede wszystkim w kuchni. Jest świetnym dodatkiem do herbat oraz innych napojów grzewczych. Dobrze wpasowuje się w różnego rodzaju dressingi oraz desery. Jest smacznym dodatkiem do płatków owsianych, naleśników czy kanapek. Nie wspominając, że można jeść go samego, gdyż  jest zdecydowanie zdrowszym zamiennikiem pospolitych słodyczy ze sklepowych półek. Jednak kulinarne zaplecze to nie jedyne miejsce, gdzie można cieszyć się tym przysmakiem. 

Stosowany jest często w kosmetologii jako składnik maseczek, peelingów czy odżywek do włosów i ciała. Nie ma żadnych przeciwwskazań, by samemu pobawić się w domowe spa i z użyciem tego daru natury i dodać kilka łyżek do kąpieli, co będzie miało zbawienny wpływ dla zmęczonej i szorstkiej skóry. Regularne używanie miodu nawłociowego pomaga zadbać nie tylko o zdrowie, ale również o piękno.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą miodów nawłociowych w naszym sklepie!

Napisz komentarz