Autor sierpnia 26, 2021 1 Komentarzy

Nietypowe zastosowanie miodu

Już w starożytności zdawano sobie sprawę z bogactw minerałów i substancji odżywczych miodu. Ten pszczeli produkt nie tylko osładza nasze kubki smakowe, ale również działa jako lek lub kosmetyk. Egipcjanie kąpali się w mleku i miodzie, mając na celu pielęgnację własnej skóry. Stosowanie go na co dzień prowadzi do poprawy naszego zdrowia fizycznego oraz psychicznego. Dzięki swoim składnikom miód ma bardzo szerokie zastosowanie w życiu człowieka.

Konserwacja

W starożytnym Egipcie miód wykorzystywano do balsamowania mumii, ponieważ jest świetnym środkiem konserwującym. Dlaczego? Miód w większości składa się z cukrów, które odpowiadają za wchłanianie wody, a jak wiadomo — wszelkie drobnoustroje rozwijają się w środowisku wodnym. Dzięki temu miód „wysusza” bakterie i grzyby, zabierając im wodę z otoczenia. Używa się go do konserwacji m.in.: kości (przeszczepiane potem zwierzętom) oraz transplanty.

Leczenie ran

W miodzie nie przeżyje praktycznie żadna bakteria. Dzięki właściwościom antyseptycznym miód może być stosowany do smarowania ran. Już w poprzednich wiekach odkryto to zastosowanie. Ówcześni lekarze zaobserwowali, że rany posmarowane miodem, goiły się znaczenie szybciej i rzadziej ulegały zakażeniu w porównaniu do ran leczonych za pomocą antybiotyku. Wiele badań potwierdziło, że miód zabija różnorodne zarazki. Należy też wspomnieć, że świetnie sprawdza się przy różnych oparzeniach lub ropiejących ranach. Obecnie najsilniejsze właściwości przeciwbakteryjne posiada miód gryczany oraz manuka. Niektóre z firm farmaceutycznych stworzyły plastry opatrunkowe, posiadające w składzie miód.

Zwalcza próchnice

Ze względu na słodki posmak, miód zaliczamy do słodyczy, które często powodują próchnicę. Jednakże ten pszczeli produkt służy do jej zwalczania. Bakterie próchnicy hamowane są poprzez nadtlenek wodoru znajdującego się w miodzie. Działanie minerałów miodu powoduje, że drobnoustrój nie jest w stanie wytworzyć nalotu nazębnego z powodu niskiej ilości sacharozy. Pamiętajmy jednak, żeby nie przesadzać z ilością miodu.

Naturalny kosmetyk

Miód jest składnikiem wielu kosmetyków pielęgnujących i nawilżających. Niewiele osób jednak wie, że można go zastosować w jego naturalnej postaci np.: może nam posłużyć jako peeling skóry. Jak go wykonać? Do miodu wystarczy dodać łyżkę zmielonej kawy (może być też sól lub cukier), dokładnie wymieszać i nałożyć na twarz. Miód może nam posłużyć również jako naturalna pomadka do ust. Jego składniki skutecznie nawilżają, a także przyspieszają gojenie ran na naszych ustach. Szampon z miodem pomaga zwalczyć łupież oraz doskonale nawilża skórę głowy. Przepis jest bardzo prosty. Należy dodać łyżkę miodu do szamponu i myć nim włosy przynajmniej raz w tygodniu.

Sprawdź naszą ofertę - kosmetyków z ula!

Komentarz (01)

  • Avatar
   Victor
   lis 15, 2023

   Excellent write up! You covered this subject really well.<br><br><br><br>Feel free to surf to my web page - <a href="https://bayonfire.com/author/2complete4desk/">Buy 3-CMC</a>

Napisz komentarz