jak przechowywać miód
Autor wrzesień 07, 2018 0 Komentarzy

Dowiedz się jak przechowywać miód

Miód to jeden z najlepszych darów jakie mogliśmy otrzymać od natury. Zawiera on wiele cennych elementów, witamin takich jak: witamina A, B1, B2, B6, C, kwas pantotenowy i kwas foliowy oraz mikroelementów jak: potas, magnez, fosfor, wapń i żelazo. Bogactwo składników sprawia, że miód jest jednym z najbardziej wartościowych produktów i powinien znaleźć się w naszej diecie. Choć wykazuje on działanie antybakteryjne, które sprawia, że sam miód nie psuje się szybko, powinniśmy go odpowiednio przechowywać, aby jak najdłużej zachował swoje właściwości. Oprócz odpowiednich warunków otoczenia, ważne są również naczynia, w których trzymamy miód. Spójrzmy jak przechowywać miód, by zawsze dobrze nam służył.

Pojemnik do przechowywania miodu

Miód zazwyczaj kupujemy w szklanym naczyniu i właśnie taki pojemnik jest najbardziej odpowiedni do przechowywania miodu. Może się zdarzyć, że kupimy słoik z miodem o dużej pojemności i będziemy chcieli go przełożyć do mniejszych naczyń. Najlepiej użyć do tego innego, szklanego słoika, warto go wcześniej dobrze umyć i wyparzyć. Możemy też użyć pojemnika z tworzywa sztucznego, byleby było ono dobrej jakości.

Obojętnie czego użyjemy, naczynie powinno się dać szczelnie zamknąć, by do środka nie dostała się wilgoć lub zanieczyszczenia.

Najlepsze warunki do przechowywania miodu

W miodzie, jak każdym innym produkcie, zachodzą zmiany chemiczne. Mimo, że jest to jedna z najbardziej trwałych, naturalnych substancji, to zmianie może ulec jej konsystencja. Wpływ na to ma temperatura w jakiej przechowujemy miód. Miód występuje pod dwoma postaciami: płynnej (patoka) i skrystalizowanej. W każdej z tych postaci posiada on takie same wartości odżywcze, dlatego krystalizacja miodu nie powinna nas martwić. To jak szybko ona postępuje zależy od samego miodu i warunków w jakich go trzymamy.

Najbardziej optymalną temperaturą do przechowywania miodu jest 8-10 stopni. Wyższa temperatura, ok. 17-18 stopni powoduje, że rozpoczyna się proces krystalizacji. Jest on jednak odwracalny, wystarczy zostawić miód w temperaturze powyżej 25 stopni, by znów zrobił się płynny. To czy powinniśmy spowolnić proces krystalizacji jest uzależnione od naszych preferencji. Jeśli lubimy płynny miód, to najlepiej trzymać go w chłodnym pomieszczeniu, a miód, który chcemy dłużej przechować, najlepiej jest zamrozić. Znacznie ograniczy to krystalizację.

Jak wybrać miejsce do przechowywania miodu?

Nie tylko temperatura wpływa na to czy miód zachowa swoje właściwości. Liczą się również inne czynniki, takie jak: światło słoneczne i wilgotność. Miód, choć bardzo trwały, silnie reaguje na wilgotne otoczenie. Cechuje go duża higroskopijność, która sprawia, że chłonie on wodę. To dlatego powinno się zadbać o bardzo szczelne opakowanie miodu. Jeśli go przekładamy do innego pojemnika, powinniśmy robić to za pomocą suchej, drewnianej łyżki. Dostanie się do miodu wody może spowodować tworzenie się drożdży, które rozpoczną proces fermentacji. Sfermentowany miód nie nadaje się do spożycia, gdyż zmienia się jego smak. Z powody zmiany smaku nie powinno się również używać metalowych pojemników lub łyżek. Spowodują one utlenianie się miodu i nadadzą mu metaliczny posmak.

Na właściwości miodu może również źle wypłynąć bliskość urządzeń wytwarzających ciepło oraz ekspozycja na światło słonecznego. Zbyt suche powietrze w pomieszczeniu również nie będzie działać korzystnie. Spowoduje to jego wysuszenie, w wyniku którego nie będzie tak smaczny. Najlepszym miejscem do przechowywania miodu jest zaciemnione miejsce, lekko chłodne, jak np. spiżarnia. Jeśli jej nie mamy, dobrze sprawdzi się również szafka w kuchni, która nie jest wystawiona na działanie słońca.

Napisz komentarz