jak powstaje miód
Autor lipiec 15, 2019 0 Komentarzy

Jak powstaje miód?

Miód to naturalny produkt, którą tworzony jest głównie pszczoły miodne. Jest to najstarsza znana substancja słodząca. Oprócz walorów smakowych, posiada on również właściwości lecznicze. Dzięki zawartym w nim enzymom pszczół oraz nadtlenkowi wodoru, miód posiada działanie antybakteryjne.

Z czego tworzony jest miód?

Miód wytwarzany jest głównie z dwóch surowców – nektaru kwiatowego oraz spadzi. Nektar jest roztworem cukrów oraz innych substancji, produkowanym przez rośliny, aby zwabić owady zapylające je. Spadź natomiast jest przetworzonym częściowo przez mszyce, czerwce lub miodówki sokiem roślinnym, który znajduje się na liściach i gałęziach niektórych drzew. Zależnie od surowca wykorzystanego przez pszczoły, miody dzieli się na nektarowe (kwiatowe), spadziowe oraz nektarowo-spadziowe. W zależności od rośliny używanej do tworzenia miodu, jego pewne właściwości i cechy mogą się różnić. Zazwyczaj odnosi się to do ich koloru, konsystencji czy posmakiem, nie wpływa jednak na to, jak powstaje miód.

Jak powstaje miód?

Produkcja miodu może zacząć się w momencie, w którym pszczoła odnajdzie rośliny miododajne i powiadamia o tym resztę owadów. Pszczoły zbieraczki udają się wtedy w miejsce wskazane przez pszczołę zwiadowcę i zaczynają zbierać surowiec, który później zmieni się w miód. Nektar lub spadź zbierana jest do wola miodowego – specjalnego zbiornika zlokalizowanego w ciele pszczoły. Tam surowiec wzbogacany jest w enzymy i kwasy organiczne. Częściowo przetworzony w wolu nektar, nakrop, zostaje przekazany do pszczół w ulu. Zostaje on składowany w komórkach plastra. W przeciągu kilku dni, dojrzewający miód przenoszony jest do różnych komórek. Dzięki temu procesowi odparowana zostaje większość wody. W tym samym czasie, w wyniku wprowadzonych do nakropu enzymów, sacharoza rozłożona zostaje na dwa cukry proste – glukozę oraz fruktozę.

Dojrzały miód zostaje ostatecznie złożony w komórkach plastra i zasklepiony cienką warstwą wosku. Dzięki temu może być tam trzymany przez dłuższy czas i nie zagraża mu zepsucie się.

Następnym etapem tworzenia miodu jest miodobranie. Jest to pierwszy moment, w którym potrzebna jest ingerencja człowieka. Miód odsklepiany jest z plastrów, a następnie odwirowany w miodarkach. Zanim miód zostaje rozlany do słoików oraz innych opakowań, przelewany jest przez sita. Mają one usunąć z niego ewentualne zanieczyszczenia, jakimi mogą być elementy komórek plastra.

Napisz komentarz