miód czy cukier
Autor styczeń 14, 2020 0 Komentarzy

Miód czy cukier?

"Cukier krzepi" - ten slogan z poprzedniego wieku zna chyba każdy. A jednak już od dwudziestu lat, wiemy, że "cukier to biała śmierć". I, co dziwne, oba te hasła są prawdziwe.

Zalety cukru

Wszyscy wiemy, że jeśli potrzebujemy "szybkiej" energii to właśnie cukier nam jej dostarczy. No i oczywiście ma cudownie słodki smak. A kto, z nas, nie lubi słodyczy? Dodatkowo przemysł cukierniczy, przyzwyczaił nas do stwierdzenia, że cukier łagodzi stres i jest lekarstwem na smutki. Tylko czy na pewno?

Wady cukru

Zdecydowanie nie. Cywilizacja nauczyła nas chodzenia na skróty. Tym sposobem, sami się niszczymy i narażamy na wiele chorób. Cukier nie jest nam w ogóle potrzebny. Dostarczamy go organizmowi wraz z pożywieniem, bo każdy produkt jest nim wypchany po brzegi. A nadmiar cukrów złożonych prowadzi do cukrzycy, nowotworów czy próchnicy.

Alternatywne źródła cukrów

Natura zadbała o nasze dodatkowe potrzeby. Dlatego jeśli nie potrafimy obyć się bez nadprogramowej ilości słodyczy, mamy do dyspozycji całą gamę owoców: daktyle, figi, jabłka, banany, winogrona i wszystkie inne, bo każdy owoc, zawiera, w swoim składzie, cukry proste. Ale mamy coś jeszcze. Miód naturalny.

Zalety miodu

Miód, zwany przez niektórych, płynnym złotem, jest najlepszym źródłem słodyczy. Zalety miodu, znane są od tysiącleci, a jego wartość w naszej diecie jest ogromna. Nie każdy wie, że miód był znajdowany w grobowcach faraonów i co jeszcze dziwniejsze, nie stracił swoich właściwości przez tysiąclecia. Miód jest naturalnym lekarstwem na przeziębienie, ma działanie antybakteryjne, stosowany na rany - przyspiesza ich gojenie, obniża ciśnienie krwi. Jest lekiem uniwersalnym. Natomiast cukry w nim zawarte są cukrami prostymi - najlepiej przyswajalnymi przez człowieka. Dodatkowo zawiera wapń, potas, sód, fosfor, magnez, jod, żelazo oraz witaminy: B1, B2, C,PP i B6. Równie zadziwiający jest fakt, że żaden miód nie jest zanieczyszczony toksynami (chyba że przez człowieka), ponieważ pszczoły są bardzo wrażliwe na wszelkie zanieczyszczenia.

Miód w starciu z cukrem

Pytanie brzmi - miód czy cukier - który z nich wygra?

Dla niektórych odpowiedź jest prosta: cukier. Z kilku powodów. Zdarzają się, bowiem, osoby uczulone na produkty pochodzenia pszczelego, czyli jad, miód, propolis itd. Inni zrezygnują z miodu z powodów ekonomicznych - jest droższy od cukru. Jeszcze inni z wygody - łatwiej posłodzić herbatę zaraz po jej zaparzeniu, niż czekać aż przestygnie, żeby użyć miodu.

Jednak, coraz więcej osób, na nowo odkrywa dobroczynny wpływ miodu na nasze zdrowie. I coraz częściej, zamiast po leki, sięgamy po miód, jako panaceum na wiele chorób współczesnego świata. I świetnie, bo tak naprawdę, każda kropla miodu, w sensie ekonomicznym, zwraca nam się stukrotnie. A dla naszego zdrowia jest produktem zbawiennym.

I pamiętajmy - żeby świat mógł przetrwać, pszczoły muszą żyć, a my musimy im w tym pomóc. Gdy zginą pszczoły, my zginiemy razem z nimi.

Napisz komentarz